Kolik stojí mobilní domy? Vše, co potřebujete vědět

Máte vlastní pozemek a už delší dobu přemýšlíte nad tím, že si na něj pořídíte mobilheim? A dají vám na něj vůbec hypotéku? A co stavební povolení a daně? Máte přesně tyto otázky a ještě mnoho dalších? V tomto článku vám na ně odpovíme! 

Luxusní mobilní domy

O mobilních domech a mobilheimech koluje celá řada mýtů a nesrovnalostí, a to zejména v oblastech náležitostí, jako je například stavební povolení mobilních domů. Mnozí se také domnívají, že tyto domky nepodléhají dani z nabytí nemovitosti. Je to ale pravda? 

Zvyšující se poptávka a důvody

Hlavním důvodem zvyšující se poptávky je nedostupnost vlastního bydlení, hypoték a rostoucí ceny bytů a nemovitostí. Mladí lidé často na hypotéku nedosáhnou, starší lidé zase prodávají velké nemovitosti, také je to řešení pro rozvedené, studenty, osamocené, seniory a podobně. Jde jendoduše o rychlost a cenu při zachování komfortu, samozřejmě pokud má klient možnost nějakého toho pozemku.

Rozdíl mezi mobilním domem a mobilheimem

Rozdíl mezi mobilním domem a mobilheimem spočívá pouze v jazyce. Termín mobilheim  pochází z němčiny, ale v českém prostředí se tato německá terminologie zažila při označování mobilních domů z dovozu.

Finanční rozpětí cen mobilních domů a mobilheimů

Obecně řečeno mobilní domy vyráběné u nás a plnící požadavky pro stavby, se prodávají v základním provedení přibližně za cenu 15 tisíc korun za metr čtvereční. Dovezené mobilheimy pak od cca 100 do několika milionů, záleží však na velikosti. Naše tinyhouse cena je od 1 099 000 Kč

Hypotéky pro mobilní domy: Ano či ne?

Mobilní domy, které plní požadavky pro stavby v ČR bez problémů ano, existuje již poměrně dost takových realizací. Na dovozové mobilní domy, které tyto požadavky neplní, nelze čerpat klasickou hypotéku, ale banky nabízí jiné produkty, samozřejmě ale s vyšším úrokem.

Stavební povolení a povinnosti vůči stavebnímu úřadu

Mobilní dům se z hlediska zákona doposud považuje za výrobek, plnící funkci stavby a k jeho umístění je vyžadován územní souhlas, úřady však postupují nejednotně a ne vždy chtějí takový územní souhlas vydat. K vydání územního souhlasu se mimo jiné vyžaduje buďto certifikát o plnění požadavků pro stavby, nebo projektová dokumentace, ze které je tento fakt také patrný. Samozřejmě záleží také na pozemku, zda a jak je vedený v územním plánu a mnoho dalších faktorů. Na toto téma si můžete přečíst náš blogový článek, kde je vše důležité vysvětleno včetně otázek, jako co potřebuji k mobilnímu domu. 

Daně z mobilních domů: Jak to je? 

Daň z mobilních domů by se mohla platit pouze v případě, že by dům byl zkolaudovaný (nebo vydán souhlas s užíváním) a následně by byl zaměřený a zapsaný do katastru nemovitostí jako stavba.

Mobilní domy od Tinygo

Pokud jde o perfektní materiály a nulovou zátěž pro přírodu, můžete začít plnit svůj sen s Tinygo! Naše nabídka zahrnuje jak domy poctivé české výroby, tak dovezené modely od renomovaných značek. Jsme tu pro vás, abychom vám poskytli tolik pohodlí, kolik si zasloužíte! 

Cestu k jednoduše dokonalým domům jsme začali prodejem a půjčováním karavanů. Od nejsvobodnějšího způsobu cestování jsme se postupně přesunuli k trvalému životu v souladu s přírodou. Tento kousek pohody teď můžeme předat i vám. Můžete sledovat naše účast na různých tematických veletrzích, kde se s vámi rádi setkáme, nebo nás rovnou navštívit v našich showroomech v Praze a také v Brně. Jsme připraveni vám pomoci uskutečnit vaše bydlení podle vašich představ!

Open chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?